Co to jest zespół cieśni nadgarstka?
Jest schorzenie spowodowane poprzez zwiększony ucisk na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka. Najczęstszymi objawami są drętwienia palców, bóle ręki i przedramienia. Kanałem nadgarstka nazywa się przestrzeń gdzie nerw pośrodkowy i dziewięć ścięgien zginaczy przechodzi pod troczkiem zginaczy. Jeśli ciśnienie w kanale jest na tyle duże, że zakłóca przewodzenie pojawiają się objawy.
Co wywołuje zespół cieśni nadgarstka?
Najczęściej przyczyna jest nieznana. Zapalenie pochewek ścięgnistych ścięgien zginaczy, zwichnięcia, złamania, zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować zwężenie kanału nadgarstka.
Może również towarzyszyć chorobom ogólnym jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby tarczycy. Czasami współistnieje kilka przyczyn.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka
Najczęściej występują objawy takie jak: cierpnięcie, mrowienie i ból rąk. Cierpnięcie i drętwienie najczęściej dotyczy kciuka, palca wskazującego, środkowego i w mniejszym stopniu serdecznego.
Dolegliwości bólowe często występują w nocy lub w czasie czynności dnia codziennego np. trzymania przedmiotów, czesania się czy prowadzenia samochodu. Chorzy zauważają osłabienie siły w rękach lub wypadanie przedmiotów.
W zaawansowanych przypadkach może dochodzić do całkowitego braku czucia w wyżej wymienionych palcach i zaniku mięśni kłębu kciuka.
Rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka
Rozpoznanie dokonuje się na podstawie występowania wcześniej wymienionych objawów i badań dodatkowych. Badanie usg ukazuje zwężenie uciśniętego nerwu pod troczkiem i jego znaczne poszerzenie przed wejściem do kanału nadgarstka. Badanie rtg jest przydatne po urazach jeśli podejrzewa się złamanie lub zwichnięcie w obrębie nadgarstka. Ostateczne rozpoznanie zapewnia badanie przewodnictwa nerwowego lub emg.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Objawy mogą się cofnąć bez potrzeby operacji. Rehabilitacja i czasowe stosowanie unieruchomienia nadgarstka w wyproście w czasie snu może zmniejszać lub nawet spowodować wycofanie się objawów.
W przypadku utrzymywania się lub nasilania objawów może być potrzebne leczenie operacyjne, które polega na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego poprzez przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka. Zabieg taki można wykonywać kilkoma metodami:
- techniką „na otwarto” – długość cięcia ok. 4cm
- techniką „mini-open” – długość cięcia ok. 1-1,5 cm
- techniką endoskopową z zastosowaniem kamery – długość cięcia ok. 1-1,5 cm
Dolegliwości bólowe nocne zazwyczaj ustępują natychmiast po operacji ale uczucie cierpnięcia i mrowienia wycofuje się stopniowo
i często jest związane z długością trwania choroby (im dłużej trwała tym wolniej ustępują objawy).
W przypadkach o ciężkim i długim przebiegu objawy mogą nigdy nie ustąpić całkowicie.
dr Maciej Klich – Chirurg Ręki